Poradnik - Żylaki - Pod złotą wagą


04.03.2015 17:45

Żylaki to choroba układu krwionośnego związana z przewlekłą niewydolnością żylną.

Są to widoczne i trwałe rozszerzenia żył powstające na skutek nieprawidłowej budowy ścian żył oraz dysfunkcji pracy zastawek żylnych. W wyniku uszkodzenia zastawek lub ich braku w ścianach żył krew płynie w niewłaściwym kierunku tworząc tzw. refluks lub gromadzi się pod zwiększonym ciśnieniem powodując tym samym rozszerzenie, wydłużenie a czasami nawet poskręcanie żył. W Polsce i na świecie żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń, dlatego liczne badania kliniczne wyodrębniły czynniki ryzyka rozwoju tej choroby : płeć ( kobiety chorują częściej), ciąża, praca stojąca lub siedząca, zaparcia, otyłość, nadwaga, zła dieta czy predyspozycje genetyczne.

Do objawów niewydolności żylnej należą : uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych, ból, obrzęki, drętwienie, kurcze nocne, swędzenie i wysypka, zmiany kolorytu skóry w obrębie kończyn dolnych. Podstawowym badaniem w rozpoznaniu chorób układu żylnego kończyn dolnych jest badanie USG Doppler. Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuję się je w pozycji stojącej, lekarz przesuwając głowicę od stóp aż po pachwiny obserwuje na monitorze strukturę i anatomię żył oraz przepływ krwi. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie wszystkich schorzeń tętnic i żył.

Do metod leczenia żylaków należą: leczenie farmakologiczne, skleroterapia, kompresjoterapia, leczenie operacyjne. Nieleczone żylaki mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia i powodować zapalenie zakrzepowe żył powierzchniowych i głębokich oraz zatorowość płucną. Dlatego podjęcie kroków w celu leczenia żylaków może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.

Hanna Seyda
„Apteka Pod Złotą Wagą”
D.J. Banasiak sp. jawna
Traugutta 7d, 62-400 SŁUPCA
Telefon: (063) 277 14 44
Telefax: (063) 274 34 02
E-mail: slupca@podzlotawaga.pl
Prawoślaz Lekarski
Prawoślaz lekarski jest rośliną wieloletnią należącą do rośliny ślazowatych(Malvaceae).


Zielona Herbata
Napar o intensywnym aromacie i zapachu rozgrzewający od środka, mający często zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

PORADNIK
instalacje lpg konin